fbpx

Primary Navigation

ENESEARENGU 5 VIISI

Kuna käes on veebruar ja väga paljud inimesed on täitmas või juba täitmata jätnud oma uusaastalubadused, siis oleks tore jagada mõtteid sellest, kuidas oma isiklikule arengule kaasa aidata. Areng on eesmärkide seadmine ning nende poole pürgimine. Kui me täidame igapäevaselt ülesandeid, mis aitavad meil mingisuguse eesmärgi suunas liikuda, siis toimub ka areng. Tihti on just väikesed tegevused need, mis viivad suurte tulemusteni, seega järjepidevus ja kindlameelsus on lahutamatu osa arengust.

1. Päeviku pidamine

See ei tähenda, et sa peaksid hakkama iga päev kirjutama “Tere armas päevik! Täna oli väga raske päev…” kuigi võib ka nii. Mõtleme rohkem seda, et sa sead endale paari kuu jagu eesmärke, millega sa tegeled igapäevaselt. Näiteks:
– loen iga päev vähemalt ühe peatüki praegu pooleli olevast raamatust
– tegelen oma käesoleva projekti kallal
Päeva lõpus märgid eesmärgi juurde vastavalt kas linnukese või risti. See võtab maksimaalselt 2 minutit aega. Seejärel teed sa iga nädala või kuu lõpus kokkuvõtte oma tegevusest ja kui mõni asi ei õnnestunud 100%, siis ei ole sellest ka midagi halba. Sellise analüüsimisega hakkad sa alateadlikult paremaid otsuseid tegema ja oma tegevusi rohkem kontrollima – veedad vähem aega netflixis ja ei unusta end sotsiaalmeediasse.

2. Füüsiline tegevus

Tihti unustame end suure süvenemise käigus töösse ära ja ei märka enam, kuidas aeg lendab ja oled tundide viisi ühe koha peal istunud. Aja peale kaob sellise elustiiliga motivatsioon ning mõtted hakkavad vaikselt halvale teele kalduma. Meie endi valik, kas laseme tüdimusel ja laiskusel üle võtta või paneme oma keha teadlikult uuesti tööle. Seda teemat on juba korduvalt käsitletud, seega ei hakka sellest pikemat juttu puhuma – füüsiline aktiivsus on oluline.

3. Podcastide kuulamine

See on ülimalt hariv ja silmaringi avardav tegevus, mida saab teha samal ajal, kui sa näiteks köögis süüa teed või tegeled mõne tööga, mis ei nõua sinult kuulmismeelt. Erinevate teemade osas kaasamõtlemine ja oma teadmiste laiendamine on hädavajalik elus edasi liikumiseks, muidu jääd enda ühte ideesse kinni ketrama ja ei suuda enam ühiskonnaga sammu pidada. Samuti ei tohi oma aju infoga ka üle koormata – lihtsalt vaikuses olemine on teinekord sama kasulik. Kui tähed õigesti joonduvad, siis on tõenäosus, et ka Filmus hakkab sellel aastal oma podcaste tegema.

4. Raamatute lugemine

Lugemine ja pidev eneseharimine on kaks asja, mis sind kindlasti elus edasi viivad. Võta endale mõni raamat, mis sind huvitab või küsi mõnelt eksperdilt lugemissoovitust – nad hea meelega jagavad sinuga oma lemmikuid. Raamatute lugemine tõstab sinu keskendumisvõimet, analüüsi oskust ja laiendab sõnavara. Mõned raamatud, mis on vestlustes rohkem esile kerkinud:
Keith Ferrazzi “Never Eat Alone”
Timothy Ferriss “The 4-Hour Workweek”
Dale Carnegie “How To Win Friends And Influence People”

5. Vaata tulevikku

Tihti öeldakse, et ole õnnelik selle üle, kes sa täna oled. Tegelikult võiksid sa olla õnnelik ka selle potentsiaali üle, mis sinus sees on. Isegi kui sul läheb elus halvasti, siis sinus on alati peidus võimalus enda ja teiste elu paremaks muuta.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *